LENNON WYLIE
Home   -   8th Belfast HAA Regt.   -   Useful Links
WW1 & WW2 Memorial Pages
 

Guestbook
Old Guestbook

please donate
help keep the site free to use

 
WWW http://www.lennonwylie.co.uk
The Derry and Antrim Year Book

1965

STREET DIRECTORIES TRANSCRIBED
1805 - 1806 - 1807 - 1808 - 1819 - 1843 - 1852 - 1861 - 1868 - 1877 - 1880 - 1890 - 1894
1901 - 1907 - 1908 - 1909 - 1910 - 1912 - 1918 - 1924 - 1932 - 1939 - 1943 - 1947 - 1951 - 1960
1913 Tel. directory    1824 Pigots (Belfast)  &  (Bangor)   1894 Waterford Directory
1898 Newry Directory      Bangor Spectator Directory 1970

1965 Calendar and Notable Events
Petty Sessions Districts    
Ecclesiastical

Index for 1965    Calendar etc.    Counties    next - Towns and Villages
Photographs 1    Photographs 2    Photographs 3    Advertisements

ANTRIM COUNTY COUNCIL

Chairman: W. Millar Cameron, M.B.E., "High Acre," Old Galgorm Road, Ballymena
Vice-Chairman: Herbert Robinson, O.B.E., J.P., 14 Gransha Road, Bangor, Co. Down
Edward L. Boyle, 21 Corby Way, Andersonstown, Belfast, 11;  Robert Carson, Ballee, Ballymena;  Henry McC. Carton, J.P., "Rosemount," Garryduff, Ballymoney;  William Clarke, New Lodge, Muckamore;  William G. Creighton, Cosy Lodge, Church Avenue, Dunmurry;  Mrs. Sarah Crothers, M.B.E., J.P., "Homradene," 66 Hillsborough Road, Lisburn;  James A. Gaston, J.P., "The Hill," Ballinaloob, Knockahollet;  Aubrey H. Girvan, J.P., Inverary, Inver, Larne;  Hugh Gray, J.P., Slievenaghy, Finvoy;  James Greer, J.P., Coleraine Road, Ballycastle;  Allan N. Johnston, Fenaghy House, Cullybackey;  Thomas Kerr, J.P., 12 Hillview Drive, Glengormley, Newtownabbey;  Victor Loughlin, 72 Lisburn Road, Finaghy, Belfast, 10;  James H. Molyneaux, J.P., Ballyquillan, Aldergrove, Crumlin;  Robert Moore, J.P., "Edgewood," Toome Road, Randalstown;  Frank C. McCann, Broadway, Ballymena;  Alexander McConnell, The Hotel, Doagh;  Charles McVicker, J.P., White Park House, Ballintoy, Ballycastle; Dr. Robert A. Simpson, "Belgrano," Ahoghill;  Robert S. Sproule, J.P., The Bungalow, Ballycarry;  John Stewart, J.P., Altmore Street, Glenarm;  Thomas Wilson, O.B.E., J.P., 4 Goldenview Park, Greenisland;  William R. Yarr, Dromart House, Ballinderry Lower, Lisburn.

Officers:- Secretary, William S. Henderson, O.B.S., A.C.A., County Courthouse, Belfast;  Deputy Secretary, William J. Johnston, A.C.A., County Courthouse, Belfast; Deputy Secretary (Health and Welfare), Samuel Pennington, M.A. (Cantab.), 21 Alexandra Gardens, Belfast;  Accountant, John D. Blair, A.C.A., County Courthouse, Belfast;  Treasurer, Northern Bank, Ltd., Belfast;  County Surveyor, T. A. N. Prescott, E.R.D., M.Sc., M.I.C.E., A.M.I.Struct.E., County Courthouse, Belfast;  Deputy County Surveyor, J. C. Forth, A.M.I.Mun.E., County Courthouse, Belfast;  Assistant Surveyors, J. H. Johnston, B.Sc., Riada House, Charles Street, Ballymoney;  George K. Best, A.M.I.C.E.(I.), Quay Road, Ballycastle;  Thomas Bill, B.Sc., Courthouse, Antrim;  Divisional Surveyors, Samuel D. Houston, A.R.C.Sc.I., B.E., B.Sc.(Eng.), A.M.I.C.E., 65 Lower Mill Street, Ballymena;  W. R. Sterling, A.M.I.C.E., Council Offices, Harmony Hill, Lisburn;  Coroners (appointed by the Ministry of Home Affairs):- Antrim District, Dr. Hall Stewart, Randalstown;  Deputy, Dr. A. W. Thompson, Victoria Road, Larne.  Ballymena District, Dr. R. A. Simpson, Ahoghill;  Deputy, Dr. A. H. Simpson, Belgrano, Ahoghill.  Ballymoney District, Robin Wray, Solicitor, Coleraine Road, Portrush;  Deputy, R. Murphy, Solicitor, 7 Victoria Street, Ballymoney.  South Antrim, J. Owen Wylie, Larne;  Deputy, Dr. A. C. Darragh, Ballynure

Rate Collectors:- Ballycastle Rural District - Rathlin Island - Vacant;  James Black, Ballyoglagh, Mosside.  Cushendall - Daniel J. McAllister, Main Street, Cushendall.  Ballymena Rural District - J. P. Maybin, "The Beeches," Crebilly, Ballymena; Samuel Hood, Ballyminstra, Ahoghill;  Richard M. Beattie, Cross, Moorfields;  James A. McBride, Knowhead, Broughshane.  Ballymoney Rural District - John Ellison, Breezemount, Ballymoney;  Joseph P. Buick, Culbane, Stranocum;  F. B. Henderson, Finvoy Lodge, Ballymoney

REPRESENTATIVES OF RURAL DISTRICT COUNCILS

Alexander Crawford, Dromain, Larne;  William Houston, J.P., Main Street, Broughshane;  John H. Lindsay, M.B.E., Toberagnee, Templepatrick;  Archibald McSparran, J.P., Cloney House, Cushendun;  Archibald Stuart, Greenville, Ballymoney;  Mrs. Muriel G. Linton, Magheragall, Upper Ballinderry, Lisburn

REPRESENTATIVES OF BOROUGH COUNCILS

Alderman Thomas H. R. Dowzer, "Oak Trees," Leighinmohr Avenue, Ballymena;  Alderman Walter McKeown, M.B.E., 43 Minorca Place, Carrickfergus;  Alderman George B. McKeever, "Vril Lodge," Tower Road, Larne;  Councillor Hugh G. Bass, 12 Clonevin Park, Lisburn

PIERS AND HARBOURS COMMITTEE

W. Millar Cameron, Herbert Robinson (ex officio), Alexander Crawford, James A. Gaston, John H. Lindsay, Aubrey H. Girvan, James Greer, Robert Moore, Frank C. McCann, Archibald McSparran, Charles McVicker, John Stewart, Thomas Wilson, Robert S. Sproule

FINANCE AND LAW COMMITTEE

W. Millar Cameron, Herbert Robinson (ex officio), Robert Carson, Alexander Crawford, John H. Lindsay, James A. Gaston, Hugh Gray, Victor Loughlin, Robert Moore, Alexander McConnell, Archibald McSparran, Charles McVicker, Robert S. Sproule, Thomas Wilson

COUNTY COMMITTEE OF AGRICULTURE
(Members appointed by County Council)

Robert Carson, Alexander Crawford, James A. Gaston, Hugh Gray, John H. Lindsay, Alexander McConnell, Archibald McSparran, Archibald Stuart, William R. Yarr

EDUCATION COMMITTEE
Boroughs and Urbans (10)

Bernard Sherlock, Ballycastle;  James Craig, Ballyclare;  T. H. R. Dowzer, Ballymena;  George C. Ashe, Ballymoney;  J. W. Henderson, Carrickfergus;  C. E. F. Robinson, Larne;  W. A. McNeill, Lisburn;  Samuel Daly, Newtownabbey;  H. D. Carson, Portrush;  J. N. Gilford-Hack, Whitehead

RURAL DISTRICTS (6)

Jarvis H. Campbell, Antrim;  James Gault, Ballycastle;  Joseph A. Stewart, Ballymena;  Archibald Stuart, Ballymoney;  Miss Martha Sayers, Larne;  Robert Kyle, Lisburn

COUNTY COUNCILLORS (18)

Edward L. Boyle, Robert Carson, Henry McC. Carton, Alexander Crawford, Mrs. Sarah Crothers, Aubrey H. Girvan, James Greer, William Houston, Allan N. Johnston, Thomas Kerr, John H. Lindsay, Robert Moore, Alexander McConnell, Archibald McSparran, Charles McVicker, Robert S. Sproule, Thomas Wilson, William R. Yarr
Co-opted Members (2)
James Clarke, James Hamilton

APPOINTED BY MINISTRY OF EDUCATION (8)

Rev. C. E. Brennan, Rev. W. Boyd, Rev. F. G. Guy, Rev. J. H. Hawkins, Rev. J. W. Houston, Rev. J. G. Leitch, Rev. M. Majury, Rev. R. D. Wright

ADMINISTRATIVE COMMITTEE

W. Millar Cameron, Herbert Robinson (ex officio), Henry McC. Carton, William Clark, William G. Creighton, John H. Lindsay, Thomas Wilson

COUNTY ANTRIM VALUATIONS

Total valuation of the County is 2,864,224.  Ballymoney Rural District is valued at 176,477;  Ballycastle Rural District, 72,891
There are six Urban Districts and four Boroughs in the County. These are valued at 1,319,751. The valuation of the Ballymoney Urban District is 47,362;  Portrush, 76,069;  Ballycastle, 24,788
Amount realised by one penny in the :- Ballycastle Rural District - On total valuation, 304;  on rateable valuation, 147.  Ballymoney Rural District, 735 and 407.  County-at-Large, 11,935 and 8,740 (including Urban and Borough)
Compulsory Sheep - Dipping Periods - From 1st October to 30th November

MID-ULSTER HOSPITAL MANAGEMENT COMMITTEE

Chairman: Mrs. L. L. Thompson, O.B.E., Ballindrum, Moneymore.  Vice-Chairman: L. J. Kilroe, J.P.
Mrs. D. N. Clark, Mrs. R. O'Neill, Dr. W. R. Johnston, Dr. A. Brown, Dr. D. Elliott, Messrs. R. J. Strahan, J. P. Duff, S. McConnell, S. Miller, J.P., W. R. Todd, B.A., H.Dip.Ed., H. McMaster, R. Scott, J.P., R. W. Shiels, J. Gunn, R. A. Brown, G. A. McIlrath, J.P., A. Macrory.  Secretary, J. B. P. Scott; Assistant Secretary, Miss Charles;  Surgeon, Wilfred M. Brennan, M.B., B.Ch., F.R.C.S.;  Matron, Mrs. S. A. Mooney;  Assistant Matron, Miss C. E. Davidson. Visiting hours - each day, 2-15 p.m. - 3 p.m.  Also Sundays, Tuesdays and Thursdays, 7-7.30 p.m.  Committee meets on second Wednesday of each month at 7.30 p.m.

NORTH ANTRIM HOSPITAL MANAGEMENT COMMITTEE

Chairman: J. M. Wreath, F.A.I., J.P., Laurel Lodge, Ballymoney.
Mrs. A. B. Casement, Magherintemple, Ballycastle;  James Gault, Lisvarna, Ballycastle;  Mrs. M. E. Sanderson, B.Sc., M.B., 35 Charlotte Street, Ballymoney;  Mrs. E. M. Todd, 5 Main Street, Ballymoney;  W. H. Belford, F.R.C.S., J.P., "Cooleen," Coleraine Road, Ballymoney;  A. C. Coyles, 13 Cedar Avenue, Ballycastle;  D. J. Crawford, M.B., B.Ch., B.A.O., "Four Winds," Cloughmills;  James Donaghy, M.P.S., 12 Church Street, Ballymoney;  F. McCarry, Colliers' Hall, Ballycastle;  A. McSparran, Cloney, Cushendun;  James McVicker, M.B., B.Ch., B.A.O., Craignamaddy, Mosside;  G. W. Scarlett, 2 Glenshesk Villas, Ballycastle; Daniel Wallace, J.P., Moneyleck, Rasharkin;  Mrs. M. Campbell, Ballyliken, Bushmills;  W. J. Dowds, L.D.S., Ballymena Road, Ballymoney;  Mrs. M. J. Holmes, "Lismoyne," Charlotte Street, Ballymoney;  Mrs. E. M. Hanna, "Mallahon," Bushmills.  Secretary, R. C. Thompson.  Offices - Route Hospital, Ballymoney.  Meets in Ballymoney and Ballycastle

ROUTE DISTRICT HOSPITAL COMMITTEE

Chairman: Daniel Wallace, J.P., Moneyleck, Rasharkin
W. H. Belford, F.R.C.S., J.P., "Cooleen," Coleraine Road, Ballymoney;  Alexander McLernon, Islandmore, Ballymoney;  D. J. Crawford, M.B., B.Ch., B.A.O., "Four Winds," Cloughmills;  Mrs. S. Mulree, The Manse, Ballymoney;  Mrs. E. Ramsey, Dunaverney, Ballymoney;  Mrs. M. E. Sanderson, B.Sc., M.B., 35 Charlotte Street, Ballymoney;  Mrs. E. M. Todd, 5 Main Street, Ballymoney; J. M. Wreath, F.A.I., J.P., "Laurel Lodge," Ballymoney;  Mrs. M. J. Holmes, "Lismoyne," Charlotte Street, Ballymoney;  Mrs. E. M. Hanna, "Mallahon," Bushmills; A. McVicker, B.A., "White Rocks House," Ballykeel, Portrush. Secretary, R. C. Thompson

ROBINSON MEMORIAL HOSPITAL COMMITTEE

Chairman: H. McC. Hamilton, J.P., The Gables, Ballymoney
W. H. Belford, F.R.C.S., J.P., "Cooleen," Coleraine Road, Ballymoney;  James Donaghy, M.P.S., 12 Church Street, Ballymoney;  W. J. Dowds, L.D.S., Ballymena Road, Ballymoney;  F. L. Gailey, B.A., Coldagh House, Ballymoney;  R. A. McElderry, O.B.E., J.P., "Shandon," 31 Portrush Road, Ballymoney;  Mrs. M. McIlroy, "Greenshutters," Coleraine Road, Ballymoney;  William Ramsay, Culramoney, Ballymoney;  Dr. C. Burns, "Donaghmoyne," Queen Street, Ballymoney;  D. O'C. Taggart, LL.B., Ballycormick, Ballymoney;  J. M. Wreath, F.A.I., J.P., "Laurel Lodge," Ballymoney;  Mrs. R. price, Dunloy.  Secretary, R. S. Thompson

BALLYCASTLE RURAL DISTRICT COUNCIL

Chairman: Archibald McSparran, Cushendun   Vice-Chairman: Frank McCarry, Ballycastle
Hugh G. Atcheson, Armoy;  Moore McConaghy, Ballycastle;  James Gault, Ballycastle;  J. McKay, Bushmills;  Samuel Adams, Mosside;  Andrew Price McConaghey, Lisnagunagh, Bushmills;  Daniel J. McAllister, Cushendall;  Joseph Lynn, Cushendall;  John McGill, Ballycastle;  William McPherson, Ballycastle;  John McKennan, Ballycastle;  John McCaughan, Ballycastle;  T. White, "The Trench," Ballycastle;  James Darragh, Ballycastle;  James McBride, Ballycastle.  Clerk, T. J. Sheehan, B.Comm.Sc.

DALRIADA HOSPITAL

Chairman: Frank McCarry, Colliers' Hall, Ballycastle, County Antrim
Mrs. A. B. Casement, O.B.E., Magherintemple, Ballycastle;  Mrs. P. Dallat, Castle Street, Ballycastle;  Mrs. M. Campbell, Ballyliken, Bushmills;  Mrs. J. Craig, Lime Park, Armoy;  A. C. Coyles, 13 Cedar Avenue, Ballycastle;  James Darragh, Drumahammond, Ballycastle;  James Greer, Beechwood Avenue, Ballycastle;  James Gault, Quay Hill, Ballycastle;  Robert James Patterson, Carnkirk, Bushmills;  John McCaughan, Drumacullan, Glenshesk, Ballycastle;  A. McSparran, Cloney, Cushendun;  James McVicker, M.B., B.Ch., B.A.O., Craignamaddy, Mosside;  G. W. Scarlett, 2 Glenshesk Villas, Ballycastle;  T. White, jun., "The Trench," Ballycastle;  J. M. Wreath, F.A.I., J.P., "Laurel Lodge," Ballymoney

LONDONDERRY COUNTY COUNCIL

Chairman: William Johnston Logan, J.P., Church Street, Magherafelt
Vice-Chairman: James Gunn, Moykeeran, Draperstown
George Haslett, Carrowclare, Myroe;  William A. Anderson, Ballynocker, Castledawson;  Patrick Joseph Gormley, B.A., M.P., Carnanbank, Claudy;  J. V. G. Brolly, 7 Mitchell Park, Dungievn;  J. H. Nicholl, Roselea, Greysteel;  William G. McFetridge, J.P., Cullyrammer, Moneydig, Garvagh;  John Hutchinson, J.P., Drumagarner, Kilrea;  William G. McCollum, Drumcoon House, Drumcoon, Coleraine;  John J. Scott, Ballynagalliagh, Londonderry;  Hunter McClelland, Ballymore, Limavady;  J. R. Crawford, Maghera;  Dennis Farren, Dernaflaw, Dungiven;  Robert A. Brown, O.B.E., J.P., Moneyhaw, Moneymore;  Samuel Stuart Henry, J.P., Dunsuivnish, Portstewart;  Robert F. Crossett, J.P., Ballymulligan, Moneymore;  James Mackey, Ballougry, Londonderry;  D. Hall Christie, C.B.E., D.L., M.R.S.H., Magherabuoy House, Portrush;  J. W. Stewart, J.P., Boghill, Coleraine;  T. J. Fairley, J.P., "Lyre-na-Grena," Moneymore;  S. G. Millen, J.P., Coleraine Road, Garvagh;  S. J. Henry, J.P., Laurel Hill House, Coleraine;  Lieut.-Colonel D. J. Christie, C.B.E., E.R.D., D.L., Bannfield, Coleraine; Hugh A. McGurk, Gulladuff, Knockloughrim;  J. T. Lamberton, Gortinreid, Eglinton

Officers:- Secretary, James L. Rankin, O.B.E. (Tel.: Londonderry 4591 and 2960);  County Surveyor, Harold K. Scott, M.B.E., B.Sc., M.I.C.E. (Tel.: Coleraine 2341/2);  County Planning Officer, J. C. Jackson, B.A., A.M.T.P.I. (Tel.: Coleraine 2423);  Solicitor, R. Evans Burns, M.B.E., B.A., L.B., Maghera;  Accountant, R. S. Ross, A.C.A.;  County Librarian, L. J. Mitchell, B.A., F.L.A.  Public Analyst, H K. Lawton, B.Sc., Ph.D., F.R.I.C., 16 Donegall Square S., Belfast;  County Treasurers, Belfast Banking Company, Ltd., Londonderry;  Coroners (appointed by Ministry of Home Affairs), Alexander Martin, Solicitor, Coleraine;  Deputy, James A. Anderson, Solicitor, Coleraine;  B. W. McCloskey, Solicitor, Londonderry;  Deputy, Dr. E. J. MacFlynn, Dungiven;  Dr. M. F. Leslie, Dacre Terrace, Londonderry;  Deputy, Dr. W. P. Colhoun, Pump Street, Londonderry;  Dr. William Cousley, J.P., Moneymore;  Deputy, Dermot S. Badger, Solicitor, Magherafelt;  Deputy County Surveyor, T. Warnock, B.Sc., A.M.I.C.E.;  Special Assistant Surveyor, J. H. G. McMullan, B.Sc., A.M.I.C.E.;  Divisional Surveyors, K. H. Cheevers, B.Sc., A.M.I.C.E., P. F. Cullen, B.Sc., A.M.I.C.E., T. G. Giffin, B.Sc., A.M.I.C.E.;  Senior Engineering Assistant, Henry Davis;  Assistant Surveyors, Charles M. O'Hagan, B.E., A.M.I.C.E.(I.), Maghera;  W. E. Miskimmin, B.A., B.A.I., Coleraine;  P. R. H. Knox, B.Sc, Londonderry;  W. A. S. Nutt, B.Sc., Limavady;  J. T. S. Wright, B.A., B.A.I., Courthouse, Magherafelt;  Courthouse keepers - S. McNair, Londonderry;  Mrs. E. R. Johnston, Coleraine;  Mrs. E. A. Blackburn, Limavady;  R. Donaghy, Magherafelt;  Harbour Constable (Portstewart), S. Shaw

Poor Rate Collectors:- Coleraine Rural District - Wm. J. McMullan, Cullycapple, Aghadowey;  Albert W. Cameron, The Harbour, Coleraine.  Limavady Rural District - James Shannon, Limavady;  S. H. Allison, Main Street, Limavady.  Londonderry Rural District - T. D. Moore, Castle Street, Londonderry;  James H. K. Bond, Foyle Street, Londonderry.  Magherafelt Rural District - Herbert Moore, Tobermore;  S. Haslett Porter, 42 Westland Road, Magherafelt

County Health Committee - John Hutchinson, J.P., R. A. Brown, O.B.E., J.P., George Haslett, Hunter McClelland, Mrs. J. H. T. Reid, R. F. Crossett, J.P., Dr. E. J. MacFlynn, J. H. Nicholl, John S. G. Earl, Mrs. K. H. Milligan, W. G. McCollum, D. Hall Christie, C.B.E., D.L., M.R.S.H., Samuel Stuart Henry, J.P. (vice-chairman), W. J. I. McLaughlin, J.P., J. R. Crawford, W. A. Anderson, Mrs. Lily L. Thompson, O.B.E., M.R.S.H., William J. Logan, J.P. (chairman), P. J. Gormley, B.A., M.P., Mrs. J. L. Stanleigh, Mrs. Elizabeth Kyle

Health Committee Officers - County Medical Officer, J. H. Brewster, M.B., D.P.H.;  Health Secretary, R. G. Wilkins, B.A., Coleraine (Tel.: Coleraine 2306/7/8);  Divisional Medical Officers, G. P. McCay Marshall, M.B., D.P.H., Coleraine;  W. R. Johnston, M.B., D.P.H., Magherafelt;  R. L. Carson, M.B., D.P.H., D.Obst., R.C.O.G., Limavady.  County Nursing Officer, Miss A. Bruce, S.R.N., S.C.M., H.V.;  County Public Health Inspector, A. M. Logue, M.B.E., M.A.P.H.I.;  County Dental Officer, Miss Kathleen Beamish, L.D.S., Limavady

County Library Committee - Lieut.-Col. D. J. Christie, C.B.E., E.R.D., D.L. (chairman), H. McClelland, G. Haslett, James Gunn, W. J. Logan, J.P., J. R. Crawford, R. F. Crossett, J.P., P. J. Gormley, B.A., M.P., W. G. McFetridge, J.P., J. W. Stewart, J.P., S. G. Millen, J.P., James Mackey, Mrs. K. H. Milligan, John Christie, J. Caithness, jun., G. A. McIlrath, O.B.E.,  J.P., Denis Farren, Dr. E. J. MacFlynn, John Dougherty, T. G. McCorkell, R. A. Brown, O.B.E., J.P., T. J. Bradley, J.P., Mrs. R. O'Neill, S. A. Moss, Lieut.-Colonel C. R. McCausland, M.C., D.L., Dr. J. K. Forbes, M.B.E., M.A., M.Sc., J.P., Miss D. Macausland, D. MacLaughlin, B.A., LL.B., Sir J. Heygate, Bart.

Library Committee Officers - Librarian, L. J. Mitchell, B.A., F.L.A., Abbey Street, Coleraine (Tel. No. 2561); Organiser of School Libraries - A. J. Goodhand, A.L.A.

County Education Committee - D. Hall Christie, C.B.E., D.L., M.R.S.H., S. N. Kyle, W. J. I. McLaughlin, J.P., John Hutchinson, J.P., G. Haslett, R. A. Brown, O.B.E., J.P. (chairman), P. J. Gormley, B.A., M.P., T. J. Fairley, J.P., Ernest Lee, D. B. MacLaughlin, B.A., LL.B., W. R. Nicholl, R. N. Workman, T. McLaughlin, James Mackey, John Christie, Robert F. Taylor, Robert C. Bond, J. R. Crawford, Rev. J. H. Kingston, M.A., H. McMaster, E. S. Speers, Rev. Dr. James Johnston, O.B.E., J.P. (vice-chairman), Rev. W. J. W. Bruce, M.Sc.

Education Committee Officers - Chief Education Officer, R. B. Hunter, M.A., Coleraine (Tel.: Coleraine 2225/6);  Deputy Education Officer, H. Gough, M.A.;  Accountant, Mrs. A. M. England;  Architect, B. G. Jessop, A.R.I.B.A.;  Schools Meals Organiser, Miss A. R. Agnew;  Art Organiser, R. G. Sellar, D.A.;  School Attendance Officers - F. W. Millen, Carthall Road, Coleraine;  T. R. Burns, Lismacarol, Drumahoe;  W. Montgomery, Limavady;  A. Bradley, Maghera

County Welfare Committee - Mrs. J. H. T. Reid, W. J. I. McLaughlin, J.P., Dr. E. J. MacFlynn, George Haslett, Mrs. K. H. Milliken, J. R. Crawford, H. McClelland, William G. McCollum, J. J. McAuley, Samuel Stuart Henry, J.P. (chairman), D. Hall Christie, C.B.E., D.L., M.R.S.H., R. A. Brown, O.B.E., J.P., W. J. Logan, J.P. (vice-chairman), R. F. Crossett, J.P., Mrs. J. L. Stanleigh, Miss Anne Shearman, P. J. Gormley, B.A., M.P.

Welfare Committee Officers - County Welfare Officer, J. L. Wilde, F.I.S.W. (Tel.: Coleraine 2394/5);  Deputy County Welfare Officer, D. S. Roulstone, B.A., Dip.Soc. Studies;  Children's Officer, Miss J. Ewart, Dip.Soc.Sc.;  Secretary, W. A. McAleely, A.A.C.C.A.

County Committee of Agriculture - Appointed by County Londonderry County Council - J. T. Lamberton, Gortinreid, Eglinton;  R. F. Crossett, J.P., Ballymulligan, Loup, Moneymore;  G. Haslett, Carrowclare, Myroe;  H. McClelland, Ballymore, Limavady;  William G. McCollum, Drumcoon House, Drumcoon, Coleraine;  J. J. Scott, Ballynagalliagh, Londonderry;  J. R. Crawford, Maghera;  W. J. Logan, J.P., Church Street, Magherafelt;  R. A. Brown, O.B.E., J.P., Moneeyhaw, Moneymore.  Appointed by the Minister of Agriculture to represent farmers - R. G. Caskie, Gleneagles, Drummond, Limavady;  A. MacLurg, B.A., Templemoyle, Limavady;  J. F. McLenaghan, Carhill, Garvagh;  S. J. Curry, Cloyfin, Coleraine;  J. K. Lynn, Gateside, Dundooan, Coleraine.  Appointed by the Minister of Agriculture to represent workers - J. McTaggart, Orchard Street, Londonderry;  J. McCrory, Orchard Street, Londonderry.  Appointed by the Minister of Agriculture - W. J. I. McLaughlin, J.P., "Heathcote," Mabuoy, Londonderry;  George A. McIlrath, O.B.E., J.P., Fallahogey, Kilrea

Area Tillage Officers - Names and addresses of these can be had on application to the County Executive Officer

Advisory Officers in Agriculture - R. G. Bloomer, B.Agr., The Courthouse, Magherafelt;  R. Mulholland, B.Agr., Main Street, Maghera;  J. S. McPhillimy, B.A., B.Agr., Crown Buildings, Coleraine;  N. A. Hall, B.Agr., 1 Bank Place, Londonderry

Itinerant Instructors - In Horticulture and Bee-Keeping - T. Murphy, N.D.H., Calluna, Killaloo;  D. T. McAllister, B.Sc., Mountsandel Cottage, Coleraine.  In Poultry Management and Butter Making - Miss S. T. Diamond, Maghera;  Miss V. M. Brownlee, 31 Catherine Street, Limavady

County Executive Officer, R. Bell, B.Agr., Crown Buildings, Coleraine (Tel. No.: Coleraine 2181);  Deputy County Executive Officers, T. H. Lowe, B.Agr., W. G. Huston, B.Agr.

COLERAINE RURAL DISTRICT COUNCIL

Chairman: J. W. Stewart, J.P., Boghill, Coleraine
Vice-Chairman: G. A. McIlrath, J.P., Fallahogey, Kilrea
W. J. Hull, J.P., Rhee, Aghadowey;  W. J. Anderson, J.P., Blackhill, Coleraine;  W. A. Cochrane, Ballinteer, Coleraine;  W. W. Houston, Springvalley, Garvagh;  J. Ramsey, Dromore, Drumcoon, Coleraine;  R. N. Workman, Garvagh;  John McIntyre, Ballymenagh, Ringsend, Garvagh;  John Hutchinson, J.P., Drumagarner, Kilrea;  R. K. Stafford, Pullans, Coleraine;  W. McD. Crowe, Letterloan, Macosquin, Coleraine;  Samuel G. Millen, J.P., Garvagh; John Henry, Glenhall, Coleraine;  J. F. McLenaghan, Carhill, Garvagh;  Robert M. O'Neill, Ballygallon, Coleraine;  W. McFetridge, Cullyrammer, Garvagh;  James H. McIlpatrick?, Drumsaragh, Kilrea;  David Lennox, 20A Mountsandel Road, Coleraine;  Samuel F. Hutchinson, Big Glebe, Castlerock;  L. J. Morrell, B.Agr., Ballywildrick, Articlave
Clerk, B. W. Hezlett.  Divisional Medical Officer of Health, Dr. G. P. M. Marshall, Divisional Public Health Inspector, R. N. Finlay.  Engineer, K. H. Hill, A.M.Inst.C.E.

BALLYMONEY RURAL DISTRICT COUNCIL

Chairman: Archibald Stuart, B.L., Greenville, Ballymoney
Vice-Chairman: Alexander McCurdy, The Haw, Bushmills
John McIntyre, Shelton, Glenbush, Armoy;  William Lyons, Ballybogey, Dervock, Ballymoney;  Samuel Montgomery, Toberdoney, Dervock, Ballymoney;  J. B. G. Kirkpatrick, J.P., Balnagashel, Ballymoney;  John McAleese, Corkey;  Cloughmills, Ballymena;  Samuel Johnston, Ballycastle Road, Dervock, Ballymoney;  Hugh Gray, J.P., Co.C., Slievenaghy, Finvoy, Ballymoney;  Hugh L. McCamphill, Ballymacaldrick, Dunloy, Ballymena;  Alexander Sharpe, Ballytober East, Priestland, Coleraine;  J. H. Sayers, Cloughmills, Ballymena;  William G. Stead, Moneyleck, Rasharkin, Ballymena;  Charles McVicker, J.P., "White Rocks House," Ballykeel, Portrush;  David Moore, Ballywindland, Ballymoney;  W. J. McClure, Maddykeel, Bendooragh, Ballymoney;  L. A. Cunningham, Shanaghy, Ballymoney;  Daniel Wallace, J.P., Moneyleck, Rasharkin;  John F. Jamison, Cluntyfinnan, Armoy; George F. Allingham, Portballintrae;  Andrew A. Sayers, Larchfield, Kilraughts, Ballymoney;  Alexander M. Gilmour, Ballaghmore, Ballymoney.  Clerk, James Hanna;  Council Engineer, John Patton, B.Sc., A.M.I.C.E.;  Council Architects, Robert Robinson & Sons

MAGHERAFELT RURAL DISTRICT COUNCIL

Chairman: Robert Alexander Brown, J.P., Ballydawley, Moneymore
Vice-Chairman: H. McMaster, Townparks, Magherafelt
E. Mills, Drumard, Churchtown, Cookstown;  John J. Conway, Clady, Portglenone;  Patrick McWilliams, Dunmurry, Draperstown;  R. Rainey, Curragh, Maghera;  John Mallon, Gortnaskea, Draperstown;  Mrs. Rose O'Neill, Coleraine Road, Maghera;  James R. Crawford, J.P., Main Street, Maghera;  William J. Overend, Mullaghboy, Bellaghy;  Aloysius McIlwee, Brackalislea, Desertmartin;  William J. E. Thompson, B.A., Ballindrum, Moneymore;  T. J. Bradley, Fernbank, Ballyronan Road, Magherafelt;  Michael J. O'Neill, Ballymaguigan, Magherafelt;  Thomas Love, Ballyronan, Magherafelt;  James Harkin, Knockoneill, Swatragh;  Robert McCulloch, Ballydermott, Bellaghy;  Edmund Speers, Ballinahone, Knockloughrim; Robert Michael, Gorteade, Upperlands; R. Shiels, Crewe, Maghera;  Adam H. Henderson, Carnalridge, Portrush;  William Caulfield, Ballymoughan, Magherafelt;  T. J. Johnston, J.P., Ballynagowan, Desertmartin;  Hugh McClelland, Aughagaskin, Magherafelt;  Patrick John Scullion, The Hill, Ballyscullion, Bellaghy;  Robert Cousley Mitchell, Larrycormick, Moneymore;  Patrick Heron, High Street, Draperstown;  John P. Kearney, Drummuck, Knockloughrim;  Henry Francis Kelly, Broagh, Castledawson
Clerk, William J. McKinney;  Assistant Clerk, Gerald Maitland
Public Health Officers, T. H. Heywood and R. J. Finlay
Divisional Medical Officer, Dr. W. R. Johnston
Council meets last Thursday each month at 2 p.m.

LIMAVADY RURAL DISTRICT COUNCIL

Chairman: Dr. Edward J. MacFlynn, Dungiven
Vice-Chairman: Mr. Daniel Deighan, Benone, Magilligan
William James Thompson, J.P., Drumbane, Aghanloo;  Denis Farren, Dernaflaw, Dungiven;  Hugh Reilly, Drumreighland, Limavady;  Hugh Marshall, Ballymaclenigan, Claudy;  John T. Brolly, Gortnaghey Beg, Dungiven;  Perry O'Connor, Drumsurn, Limavady;  Frank Donaghy, Upper Main Street, Dungiven;  Con Askin, Faughanvale, Greysteel;  William Scott, Balteagh, Limavady;  John Samuel Dougherty, Ballymacallion, Dungiven;  Stephen Fleming, Carn, Dungiven;  James McKinney, Tullyverry, Greysteel;  Max. Gauktm Cahery, Limavady;  John Gilfillan, Culmore, Myroe, Limavady;  William John McCloskey, Templemoyle, Derrychrier;  W. A. B. Douglas, J.P., Ardinariff, Dungiven;  Mrs. Wilhelmina E. Conn, J.P., Claggan, Limavady;  Allison Barr, J.P., Foyleview, Ballykelly; James Boylan, Claggan, Bellarena;  John Hull, Stradreagh;  Thomas McSorley, Tamniagan Park.  Co-opted - Thomas McLaughlin, Gortilea, Claudy;  James Donaghy, J.P., Barnilt House, Glack, Limavady;  William J. O'Hara, Ballyhenry, Myroe, Limavady.  Clerk - R. J. Carr.  Engineer and Surveyor - J. P. McGill, B.Sc., A.M.I.C.E.

ECCLESIASTICAL
___________

CHURCH of IRELAND - HOUSE of BISHOPS

Province of Armagh and Tuam

Armagh - The Most Rev. James McCann, B.A. (Q.U.B.), M.A., B.D., Ph.D., D..D.
Meath - The Most Rev. R. B. Pike, M.A., D.D.
Derry and Raphoe - The Right Rev. Charles John Tyndall, M.A., D.D.
Clogher - The Right Rev. Alan Alexander Buchanan, M.A., D.D.
Kilmore - The Right Rev. E. F. B. Moore, M.A., Ph.D., D.D.
Down - The Right Rev. Frederick Julian Mitchell, M.A., D.D.
Connor - The Right Rev. R. C. H. G. Elliott, M.A., D.D.
Tuam - The Right Rev. Arthur Hamilton Butler, M.B.E., M.A., D.D.

Province of Dublin and Cashel

Dublin - The Most Rev. George O. Simms, M.A., B.D., Ph.D., D.D., M.R.I.A.
Killaloe - The Right Rev. H. A. Stanistreet, M.A., D.D.
Limerick - The Right Rev. Robert Wyse Jackson, D.Litt., LL.D., D.D., B.L., M.R.I.A.
Cashel - The Right Rev. William Cecil De Pauley, M.A., D.D.
Ossory - The Right Rev. H. R. McAdoo, M.A., B.D., Ph.D., D.D.
Cork - The Right Rev. Richard Gordon Perdue, M.A., B.D., D.D.

DIOCESE of ARMAGH

Incumbents and Curates-in-charge

Ardboe - W. S. Donaldson, A.M.  Ballinderry and Tamlaght - Vacant  Brackaville, Coalisland - J. W. Beamish, M.A.  Caledon and Brantry - F. E. Beamish, M.A.  Clogherny - S. R. Jackson, M.A.  Clonfeacle and Derrygortreavy - G. V. Hinchcliffe, B.A.  Derryloran - Robert M. Wilkinson, M.A.  Curate - C. Howe, B.A.  Desertlyn and Ballyeglish - R. C. C. O'Connor, B.A., Rural Dean of Tullyhogue  Donaghendry and Ballyclog - D. G. Bothwell, A.B.  Eglish - J. D. B. McAlister, A.M., Rural Dean of Dungannon  Kildress - J. E. Davidson, B.A.  Lissan - W. H. V. Cooper, B.A.  Magherafelt - H. S. Mortimer, M.A.  Moy and Charlemont - W. G. Kerr, A.M., Treasurer of Armagh  Termonmaguirke - R. Doherty  Woodchapel, Magherafelt - Stanley Wilson, B.A.  Altedesert and Pomeroy - P. T. Reilly, B.A.

UNITED DIOCESE of DERRY and RAPHOE

DIOCESE of DERRY
Incumbents, Curates-in-charge and Curates

Aghadowey - A. W. Rogan, M.A.  Ardstraw - John H. Gebbie, B.A. (Q.U.B.), Rural Dean  Badoney Lower and Greenan and Badoney Upper - H. H. Woodhead, A.B.  Balteagh and Carrick - S. J. Heaslett, B.A.  Ballynascreen and St. Anne - Vacant  Ballyscullion - Vacant  Banagher - A. W. Bryce, A.M.  Baronscourt and Drumclamph - I. R. Sloane, M.A.  Camus-juxta-Bann - G. R. Minchin, M.A., Curate-in-charge  Camus-juxta-Mourne - E. W. O'M. Lowell, B.A.  Cappagh - J. M. Linnegan  Castledawson - H. A. E. Egan, M.A., Rural Deal  Castlerock, Dunboe and Fermoyle - W. B. Evans, M.A.  Clanabogan - Vacant  Clooney - G. C. Willoughby, M.A., Rural Dean  Cumber Lower - G. F. Anderson, A.M.  Cumber Upper and Learmount - F. W. Fawcett, M.A.

Cathedral Church of St. Columb and Parish of Templemore - l. R. Lawrenson, M.A., Dean of Derry and Rector of Templemore.  Curates - C. R. J. Bradley, M.A.; A. M. Gann, A.B.  Londonderry (St. Augustine) - Herbert A. McKegney, Canon of Derry.  Londonderry (Christ Church) - V. G. Griffin, MA., Rural Dean, Prebendary of Howth in St. Patrick's National Cathedral, Dublin.  Curate - W. S. Gibbons, B.A.  Derg - H. A. H. Northridge, M.A.  Desertmartin - B. D. A. Hannon, B.A.  Donagh, Clonmany, Cloncha and Culdaff - S. Simpson, B.A.  Donaghheady - William Doherty, M.A., L.Th.  Drumachose - G. W. A. Knowles, A.M.  Drumragh - J. E. V. Wakely, B.A., Canon of Derry.  Dungiven and Bovevagh - J. H. Kingston, M.A., Canon of Derry and Rural Dean.  Edenderry - G. C. Curry, M.A., Rural Dean, Curate-in-charge.  Errigal and Desertoghill - R. F. Scott, M.A., Canon of Derry, Rural Dean of Kilrea.  Fahan Lower and Desertegney - R. E. Devlin, M.A., Canon of Derry.  Fahan Upper and Inch - G. W. Dickson, M.A., Rural Dean of Innishowen and Canon of Derry.  Faughanvale - C. D. Morgan, A.M.  Glendermott and Killea (Carrigans) - D. Kelly, B.A. (Q.U.B.), Canon of Derry.  Kilcronaghan - R. H. Faulkner, M.A., Canon of Derry.  Killowen - Vacant  Curate - P. S. Wilson, A.B.  Kilrea - S. W. Johnston, M.A.  Langfield Union - J. Bevan, B.A.  Leckpatrick and Dunnalong - E. H. Hadden, M.A., B.D., Archdeacon of Derry.  Lislimnaghan - A. G. Gick, M.A.  Maghera, Killelagh and Termoneeney - J. H. Swain, D.S.O., D.S.C., B.A.  Curate - Vacant  Mountfield - J. E. V. Wakely, B.A., Canon of Derry.  Moville Lower and Moville Upper and Gleneely - D. X. P. Telford, A.C.A.  Muff and Culmore - B. T. Humphreys, M.A.  Tamlaghtard and Aghanloo - J. Bryans, M.A.  Tamlaghtfinlagan - Vacant.  Tamlaght-O'Crilly Lower and Tamlaght-O'Crilly Upper - T. A. B. Sawyers.  Termonamongan - H. A. Weedon.  Urney - W. E. Davey, M.A., Rural Dean.  Diocese-at-large - F. N. Mervyn, L.Th., M.A. (Durh.), T. Baird, S.T.B., C. ff. Young, A.M.

DIOCESE of RAPHOE
Incumbents and Curates-in-charge

Ardara, Glencolumbkille and Killybegs - D. G. B. Stewart-Maunder.  Clondehorkey - R. N. Moore, M.A.  Clondevaddock - G. A. McDonald, M.A., B.D., Rural Dean.  Curate-in-charge - Canon of Raphoe.  Convoy and Monellan - D. C. Orr, B.A.  Conwall, Aughanunshin, Leck and Gartan - L. W. Crooks, M.A., C.F., Archdeacon of Raphoe.  Donegal, Killymard and Lough Eske - S. A. Cave, M.A., Rural Dean, Canon of Raphoe.  Drumholm and Rossnowlagh - S. I. McGee, A.B.  Dunfanaghy, Raymunterdoney and Tullaghobegley - G. J. A. Carson, M.A., Rural Dean.  Gweedore, Dunlewey and Templecrone - John Watson, M.A., Canon of Raphoe.  Inniskeel, Lettermacaward and Glenties - C. Thornton, L.Th.  Inver, Mountcharles and Killaghtee - E. A. Moore, B.A., Rural Dean.  Kilbarron - W. P. Quill.  Killygarvan - E. J. Young, A.M.  Laghey - S. J. Warner, M.A.  Mevagh and Milford - G. R. Vaughan, M.A.  Raphoe and Raymochy - G. F. Good, A.M., Rural Dean, Dean of Raphoe.  Stranorlar, Meen Glas and Kilteevogue - R. H. Bertram, B.A.  Taughboyne, All Saints and Burt - H. H. J. Fennell, B.A.  Tullyaughnish, Kilmacrenan and Glenalla - B. W. McCrea, B.A.  Diocese-at-large - F. N. Mervyn, M.A. (Durh.), L.Th. (Durh.), T. Baird, B.D., W. A. Jones, A.M.

DIOCESE of CONNOR
Incumbents, Curates-in-charge and Curates

Agherton - J. E. Kennedy, M.A.  Ahoghill - M. E. Leeman, M.A.  Antrim - J. H. Hawkins, M.A., B.D.  Ardclinis and Tickmacrevan - R. B. Bannon, A.M.  Armoy and Loughguile - W. G. Wilson, M.A., B.D., Ph.D.  Ballintoy - J. Rooney, B.A.  Ballinderry - J. B. Lowe, A.M.  Ballymena and Ballyclug - C. H. B. Craig, M.A., Precentor of Connor.  Curate - B. J. Cooke, B.A.  Ballymoney and Kilraughts - R. S. Stewart, M.A., Curate - G. Macneice, B.A.  Ballynure and Ballyeaston - William Hall, B.A., B.D. (Q.U.B.)  Ballyrashane and Kildollagh - Wilson McKinney, M.A.  Ballyscullion and Duneane (Toomebridge) - W. N. C. Barr, M.A.  Ballywillan - D. B. E. Perrin, M.A., Canon of Belfast Cathedral.  Billy - A. A. Johns, B.A.  Carrickfergus - George Mitchell, A.M., Curate - T. V. Stoney, A.M. (Oxon.).  Coleraine - W. J. R. Benson, B.A., H.Dip.Ed. (Q.U.B.), Prebendary of Clonmethan in St. Patrick's National Cathedral, Dublin.  Connor - H. F. Hofmeester, B.A.  Craigs, Dunaghy and Killagan - I. F. R. Patterson, B.A.  Culfeightrin - H. C. Marshall, Curate-in-charge.  Derrykeighan and Drumsullagh - David F. Moore, B.A. (Q.U.B.), Rural Dean of Coleraine.  Drummaul, Randalstown - K. A. C. Smythe, A.M.  Dunluce - F. C. Guy, M.A., Hon. C.F.  Dunseverick - J. H. Templeton, M.A., B.D., M.Litt., Ph.D., Treasurer of Connor.  Glenavy - H. St. G. Lundy, A.M.  Glynn and Raloo - J. S. Wallace, B.D. (Glas.).  Inver and Larne - R. E. W. Thornton, M.A., B.D.  Kilbride - R. E. Raynor, M.A., B.D.  Killead - A. Guthrie, M.A.  Kilwaughter and Cairncastle - D. D. Callwell, B.A.  Lambeg - S. H. McElhinney, M.A., Prebendary of Kilroot.  Layde and Cushendun - J. G. King, M.A., Canon of Belfast Cathedral.  Portglenone - R. S. Cunningham, B.A.  Ramoan and Ballycastle - J. N. Goulden, M.A., Rural Dean of Carey.  Rasharkin and Finvoy - W. J. F. Moore, A.B.  Rathlin - J. Rooney, A.B.  Stoneyford - D. Stranex, M.A. (Durh.).  Templecorran and Islandmagee - W. C. Bourns, M.A., B.A.I., Curate - A. M. Jackson, B.A.  Skerry and Racavan and Newtowncrommelin - Charles H. S. Craig, M.A.  Templepatrick and Donegore - J. R. McDonald, M.A., Archdeacon of Connor. The clergy in the above list are graduates of Dublin University unless they are otherwise described.
Honorary Diocesan Lay Readers - Connor - Hugh A. Boyd, M.Litt. (T.C.D.), M.A., H.Dipp.Ed. (Q.U.B.), Mobray House, Ballycastle; J. L. Stewart-Moore, M.A. (T.C.D.), Drumtullagh, Mosside

PRESBYTERIAN CHURCH
List of Presbyteries

BALLYMENA
Ahoghill (First) - J. Lyle, M.A.  Ahoghill (Brookside) - A. A. G. Kirkpatrick and J. A. Matthews, B.A., B.D.  Ahoghill (Trinity) - Wm. Fleming, B.A.  Ballymena (First) - J. Dunwoody, B.A., Assistant - J. Robinson, B.A.  Ballymena (High Kirk) - S. D. McCaughey, M.A.  Ballymena (Wellington Street) - D. Alderdice, B.A., B.D.  Ballymena (West Church) - R. S. Craig, B.A., D.D. and M. G. Evans, B.A. (Moderator).  Ballymena (Harryville) - R. S. Ross, B.A.  Broughshane (First) - R. Strawbridge, M.A., D.D., and E. E. H. Porter, B.A., B.D.  Broughshane (Second) - R. Morrow, B.A. and F. J. Kelly, B.A., B.D.  Buckna - M. C. McCullough, B.A.  Carnalbana - G. Jackson, B.A.  Carnlough - J. Luke.  Churchtown - J. J. A. Rainey, B.A.  Clough - R. J. Coulter, B.A.  Cloughwater - T. E. Lindsay, B.A.  Connor - H. M. McNeilly, M.A.  Cullybackey (Cunningham Memorial) - S. McIlveen, B.A.  Cushendall - J. Luke, B.A.  Eskylane - J. W. Houston, M.A.   Glenarm - G. Jackson, B.A.  Glenwherry - Vacant.  Grange - J. B. Mooney.  Kells - J. W. Houston, M.A. (Clerk of Presbytery).  Killymurris - W. J. Lamont, B.A.  Newtowncrommelin - R. Dalglish, B.A.  Portglenone (First) - J. B. Moore, B.A.  Portglenone (Third) - R. H. Gilmour, B.A., B.D., and W. J. McIlfatrick, B.D.  Rasharkin - A. E. S. Stronge, M.A., B.D.
COLERAINE
Aghadowey - Vacant., In Charge - J. Davey, B.A., D.D.  Ballyrashane - T. H. Mullin, B.A., B.D.  Ballywillan - J. Frazer, B.Sc., B.D.  Ballywatt - S. J. White, B.A. (Moderator).  Castlerock - J. A. McFarland, M.A.  Coleraine (First) - J. N. M. Legate, B.A., D.D., and B. H. S. Liddell, M.A.  Coleraine (New Row) - J. C. Parke, M.A.  Coleraine (Terrace Row) - E. G. Torrie, B.A., and J. E. P. Boyd, B.A.  Crossgar - Vacant, In charge - F. W. C. Wallace, M.A., D.D.  Dunboe (First) - E. Morrow, B.A.  Dunboe (Second) - D. Hanna, B.A.  Garvagh (First) - J. Williamson, B.A.  Garvagh (Main Street) - D. H. Allen, B.A.  Killaig - J. Steen.  Kilrea (First) - I. J. Wilson, B.A.  Kilrea (Second) and Boveedy - G. R. McDowell, M.A. (Clerk of Presbytery).  Macosquin - V. Whyte, B.A.  Moneydig - H. C. Stuart and E. J. Ferguson, M.A.  Portrush - K. M. Alexander, M.A.  Portstewart - S. J. Fitzsimons, M.A.  Ringsend - R. Dinsmore, B.A.
ROUTE
Armoy - H. W. Brooks, B.A.  Ballymoney (First) - C. Orr, B.A., LL.B., and W. J. Mawhinney, B.Sc.  Ballymoney (Trinity) - H. C. Waddell, M.A., D.D., and R. F. S. Poots, B.A.  Ballymoney (St. James') - John Mulree, B.A., B.D.  Ballycastle - A. W. G. Brown, B.A., B.D.  Ballyweaney - G. E. Cromey, B.A., B.D.  Bushmills - J. W. P. Lowry, B.A., B.D.  Bushvale - J. G. Leitch, M.A., (Clerk of Presbytery).  Croaghmore - J. H. Beggs.  Dervock - H. G. McBride, B.A.  Dromore - J. J. Forbes, B.A.  Drumreagh - J. J. Forbes, B.A.  Dunloy - J. H. Brown, M.A., B.D.  Dunluce - S. Alexander, B.A.  Fnvoy - V. G. Corkey, M.A., B.D.  Garryduff - John McFall, M.A.  Kilraughts (First) - F. A. Robinson, B.A.  Mosside - I. S. McDowell, B.A.  Roseyards - W. J. Watson, B.A.  Ramoan - William McCaughey, B.A., (Moderator).  Toberdoney - J. H. Beggs.  Toberkeigh - A. McA. Owens, B.A., Missionary to Ventral Africa - D. McConaghy, B.A.
FOYLE
Ballykelly - T. J. Simpson, M.A.  Balteagh - D. Armstrong, B.A.  Banagher - N. J. Houston, M.A., B.D.  Bovevagh - W. R. Entrican, B.A., (Clerk).  Cumber - A. G. M. Drummond, M.A.  Cumber Upper - R. J. Moorhead, B.A.  Donaghaeady - Vacant.  Donemana - C. R. J. Browne, B.A.  Dungiven - A. E. Armstrong.  Faughanvale - W. E. Boggs, M.A., (Moderator).  Glendermott - Wm. Knox, B.A.  Gortnessy - W. H. Martin, B.A.  Largy - J. N. Cochrane, B.A.  Limavady (First) - T. J. Stinson, M.A., LL.B.  Limavady (Second) - R. W. C. Clements, B.A.  Limavady (Drumachose) and Deramore - S. McCully, B.A., and S. Wilson, B.A., B.D.  Magilligan - R. Rutherford, B.A.  Myroe - W. J. Nelson, M.A.
TEMPLEPATRICK
Antrim (First) - M. Majury, B.A., D.D. (Moderator of Synod), and T. P. Blackstock, B.A.  Antrim (High Street) - W. A. Finlay, B.A.  Ballyeaston (First) - R. H. Galbraith, B.A.  Ballyeaston (Second) - J. Coulter, B.A.  Crumlin - Vacant.  Donegore (First) - J. W. Bruce, B.A.  Donegore (Second) - Vacant.  Dundrod - D. McKinney, M.A.  Duneane - Jas. McBride, B.A.  Hydepark - Vacant.  Kilbride - F. Neill, B.A.  Killead - W. W. Porter, B.D.  Loanends - R. W. Gillespie, B.A.  Lylehill - W. J. Hemphill, B.A., (Moderator).  Muckamore - S. E. Williamson, B.A., B.A.I.  Randalstown (First) - Jas. McBride, B.A.  Randalstown (Second) - S. B. Moles.  Randalstown (Old Church) - A. L. McAloney, B.A., B.D.  Templepatrick - S. J. Duff, B.A.
TYRONE
Albany and Brigh - R. S. Fisher, B.A.  Bellaghy and Knockloughrim - Vacant.  Carland and Newmills - W. H. Gray, B.A., B.D.  Castlecaulfield - G. V. Heron, B.A.  Castledawson and Curran - W. Gaston, B.A.  Claggan and Orritor - G. McCahon, M.A., and R. C. Graham, B.A.  Clenaneese Upper and Clenaneese Lower - T. Cuming, B.A.  Coagh and Ballygoney - W. J. C. Mercer, M.A.  Cookstown (First) - E. Morrison, B.A., B.D.  Cookstown (Molesworth) - J. H. Whyte, B.A.  Culnady and Swatragh - J. A. Anderson, B.A.  Draperstown - S. N. Duff, M.A.  Dungannon - Vacant.  Eglish - G. V. Heron, B.A.  Maghera - D. W. Clarke, B.A., B.D.  Magherafelt (First) - Jas. Johnston, O.B.E., B.A., D.D., and W. D. G. McCullough, B.A.  Magherafelt (Union Road) and Lecumpher - Vacant.  Moneymore (First) and Moneymore (Second) - H. C. Conn, B.A.  Pomeroy - Jas. Kane, M.A. (Clerk).  Saltersland - R. L. Heron, M.A., (Moderator).  Sandholes - J. E. Barr, B.A., B.D.  Stewartstown - R. McIlveen, B.A.  Tobermore - Vacant.  Minister Emeritus - T. G. E. Eakins, O.B.E., B.A.

REFORMED PRESBYTERIAN CHURCH
Ballylaggan and Garvagh - A. R. Wright, B.A.  Ballymoney - Hugh J. Blair, M.A., Ph.D.  Dervock - R. H. Creane, B.A.  Faughan - W. N. McClune, B.A.  Kellswater - S. M. Calderwood, M.A.  Kilraughts and Cloughmills - James Blair.  Drimbolg and Magherafelt - Isaac Cole, B.A.  Limavady - R. B. Lyons, B.A.  Ballyclabber - Thomas Donnelly, B.A.  Cyllybackey and Ballymena - W. J. Gilmour, B.A.  Londonderry - Vacant.  Bready - J. W. Calderwood.  Dublin Road, Belfast - Professor J. McIlmoyle, M.A.  Grosvenor Road, Belfast - William Young, B.A.  Cregagh Road, Belfast - F. S. Leahy.  Trinity Street, Belfast - Rev. Hugh Wright, B.A.  Newtownards - J. A. C. Blair, B.A.  Knockbracken and Baillies Mills - J. Watters, B.A.  Ballyclare - J. H. McGladdery, B.A.  Larne - J. Campbell, B.A.  Moderator of Synod of Reformed Presbyterian Church for 1964-65 - Rev. F. S. Leahy, 429 Cregagh Road, Belfast, 6.  Clerk of Synod - Rev. Professor A. Loughridge, M.A., M.Litt., Portrush

BAPTIST CHURCH
Ballymena - G. McC. Thomas.  Cairndaisy - R. Boggs.  Carrickfergus - W. Beattie.  Clough - G. McC. Thomas.  Coagh - Vacant.  Coleraine - W. J. Rowell.  Dunseverick - W. J. K. Byers.  Grange Corner - A. Hanna.  Kilrea - Vacant.  Limavady - R. Martin.  Londonderry - Robert Campbell.  Magherafelt - E. Topping.  Tobermore - R. Boggs.  Portrush - W. J. Rowell.  Portstewart - D. G. Larkinson.

METHODIST CHURCH
County Londonderry
Coleraine - S. J. Crawford.  Portstewart - R. H. Armstrong.  Carlisle Road (Derry) - C. H. Bain.  Newbuildings - C. H. Bain.  Epworth - C. H. Bain.  Clooney - J. W. Young.  Limavady - W. Alford.  Magherafelt - T. W. Taylor.  Castledawson - James Cathcart (Supernumery).  Knockloughrim - T. W. Taylor.  Ballymaguigan - T. W. Taylor.  Moneymore - S. C. Edgar.
County Antrim
Portrush - C. Silcock. Ballycastle - V. Silcock.  Billy - C. Silcock.  Ballymoney - R. H. Armstrong.  Ballymena - E. A. Edwards.  Cullybackey - W. H. Fullerton.  Larne - J. S. S. Armitage.  Carnlough - J. S. S. Armitage.  Craigy Hill - T. A. Noble.  Carrickfergus - W. H. Hayes.  Islandmagee - G. S. McLeer, B.A.  Whitehead - G. S. McLeer, B.A.  Greenisland - S. Burch.  Ballyclare - S. McCready.  Doagh - S. McCready.  Ballynure - S. McCready.  Antrim - William Dale.  Glenavy - W. Nicholl, B.D.  Whiteabbey - A. G. Hanna, B.A., B.Comm.  Glengormley - B. A. Cobbe.  Greencastle - W. T. Buchanan.  Rathcoole - D. J. Kerr.  Hydepark - Mr. M. Campbell (Evangelist).  Lisburn - R. D. Morris.  Megaberry - W. A. Warren, B.Sc.  Broomhedge - A. B. Allen.  Priesthill - A. B. Allen.  Seymourhill - J. B. Turner.

ROMAN CATHOLIC CHURCH
Diocese of Derry
Bishop - Most Rev. Dr. N. Farren, Bishop's House, Derry
Parish Priests
East Ardstraw, Newtownstewart - John McGowan.  West Ardstraw, Castlederg - James A. O'Doherty.  Badoney Upper - Plumbridge - P. Heron.  Badoney Lower - Rev. Richard Gallagher.  Ballinascreen, Draperstown - M. Collins, V.F.  Ballyscullion, Bellaghy - J. Carlin.  Banagher and part of Bovevagh.  Feeny - E. McNamee.  Burt and Inch, Fahan - Rev. Dr. D. Brennan.  Cappagh, Omagh - W. Dolan.  Clonca, Malin - C. McGoldrick.  Clonleigh and Camus, Strabane - Very Rev. A. C. McFeely, S.T.L.  Clonmany - Michael Douglas.  Culdaff, Derry - John McGilligan.  Upper Cumber and Learmount, Claudy - P. Dillon.  Desertegney and Lower Fahan, Buncrana - P. O'Brien.  Desertmartin - F. O'Hagan.  Limavady - John McGarvey, P.P.  Donagh, Carndonagh - J. Bonner, V.F.  Donemana, Strabane - John Marron, D.D.  Donaghmore, Killygordon - P. J. McHugh.  Drumragh, Omagh - P. McDowell, D.D., V.F.  St. John's, Coleraine - J. Commins.  Dungiven and part of Bovevagh - H. Conway.  Errigal, Garvagh - Michael McHugh.  Faughanvale and Lower Cumber, Eglinton - B. Kielt.  Glendermott, Derry - Monsignor J. O'Doherty, V.G.  Greencastle, Gortin - Henry McFaul.  Greenlough - T. Hegarty, P.P.  Iskaheen - J. O'Neill.  Kilrea and Desertoghill - J. McNally.  Langfield, Drumquin - J. McCauley.  Lavey - J. Maguire.  Leckpatrick and part of Donagheady, Strabane - B. Smyth.  Lower Moville - D. L. McLaughlin.  Maghera - P. Monagle.  Mourne - G. Faulkner.  Termonamongan, Castlederg - P. McLoingsigh.  Urney, Castlederg - T. Devine

Diocese of Down and Connor
Bishop - Most Rev. Dr. W. Philbin, Lisbreen, Somerton Road, Belfast
Parish Priests
Ahoghill and Cullybackey - T. Keenan.  Antrim - Vincent Davey.  Armoy - J. Mulholland.  Ballintoy, Ballycastle - J. Kelly.  Ballycastle - V. Rev. J. M. Lynch, P.P., V.F.  Ballyclare - Michael Kelly.  Ballymoney and Derrykeighan - A. H. Scott.  Braid - D. Morgan.  Carnlough - T. Toal.  Carrickfergus - F. McKenna.  Parish of St. Malachy's, Coleraine - J. P. Close, P.P., V.F.  Parish of Portstewart - Rev. S. McKeown, P.P.  Culfeightrin - P. McCarthy.  Cushendall - P. Black, V.F.  Cushendun - V. Rev. D. McGuckian.  Duneane, Toome - J. McMullan, P.P., V.F.  Cloughmills, Dunloy - H. McGuigan.  Glenravel - F. Corr.  Glenarm - F. Scullin.  Kirkinriora?, Ballymena - V. Rev. T. Canon McGrattan, P.P., V.F.  Larne - Joseph Murphy, V.F.  Loughgiel - Rev. Canon G. Clenaghan.  Portglenone - J. Connon.  Portrush and Bushmills - J. Madden.  Randalstown - Canon D. McCartan.  Rasharkin - E. Black.

Diocese of Armagh
Archbishop - Most Rev. William Conway, D.D., D.C.L.
Parish Priests
Ballinderry - P. Fox.  Coagh - P. Johnston.  Desertcreat and Derryloran - John Canon Mackie.  Errigal, Kiernan, Ballygawley - S. Caraher.  Kildress, Cookstown - J. Hughes.  Lissan - P. V. Cooney.  Magherafelt and North Ardtrea - Mark Canon Quinn, V.F.  Moneymore - Bernard Donnelly.  Stewartstown - C. McGarvey.
 

next - Towns and Villages